Roubini: Stagnálás, recesszió és infláció vár a világra az ukrajnai háború miatt
Az elemző szerint túl optimista a világ.
Az elemző szerint túl optimista a világ.
Az infláció az életnek szinte minden területére hatással van.
A következő esztendő nehezebb lesz, mint a mostani, ez a véleménye a világhírű közgazdásznak, melyet a Project Syndicate-ben megjelent cikkében fejt ki.
Az évek óta tartó nagyon laza fiskális és monetáris politika oda vezethet, hogy egy adósságválsággal megspékelt stagfláció jön létre – jósolja Nouriel Roubini, aki már 2008-ban is előre látta a globális pénzügyi válságot.
Sokan félnek az inflációtól, hiszen a kormányok és a jegybankok öntik a pénzt a piacra, de mi lesz, ha ez stagnálással vagy esetleg gazdasági visszaeséssel párosul? Márpedig erre is mutatnak jelek: a kereskedelmi háborúk, a deglobalizáció, az elöregedés és a populista politikusok mind ebbe az irányba lökhetik a világgazdaságot a híres közgazdász szerint.
A szegényeken fog csattanni, ha kipukkad a vírusválság-buborék – jósolja Nouriel Roubini, akit gyakran a végzet apostolának tekintenek, mert oly sok válságot látott előre.
A 2008-as pénzügyi válság előrejelzésével is híressé vált Nouriel Roubini közgazdász úgy látja, hogy Amerika lett a nemzetközi instabilitás epicentruma, és a jelenlegi helyzetből sem az Egyesült Államok, sem a világ nem fog egykönnyen kikeveredni.
A borúlátó közgazdász nem tartja kizártnak, hogy az amerikai elnök nem akar távozni akkor sem, ha veszít.
Orbanomicsnak nevezte a szerinte Magyarországon kiépülő illiberális államkapitalizmust Nouriel Roubini, a világgazdasági válságot is előre megjósoló professzor.
Úgy fest, a világ legnagyobb koktélpartijaként említett davosi Világgazdasági Fórumon idén nem lesz magyar résztvevő. Mindeközben a Magyarországról is sokszor megemlékező ismert közgazdász, a csak Dr. Végzetként emlegetett Nouriel Roubini is már Davosban van, és szokás szerint érdekes képeket posztol a Twitterre. Az idei Világgazdasági Fórumon mellesleg az egyenlőtlenségek az egyik fő téma.
A csak Dr. Végzetként emlegetett közgazdász, Nouriel Roubini szerint több komoly kockázat is van jelenleg a világon, mely nagy veszélyt jelent a világgazdaságra nézve. A hongkongi helyzet eszkalálódása, illetve a kínai gazdaság lassulása például globális felfordulást okozhat.
Magyarország a kelet-közép-európai régió törékeny eleme, államkapitalizmus van kialakulóban hazánkban, magas a külső adósság, a bankadó pedig csak a hitelezést fogja vissza. Mindezt a csak Dr. Végzetként emlegetett amerikai közgazdász, Nouriel Roubini mondta egy keddi budapesti konferencián, aki ugyanakkor megemlítette, hogy most sokkal jobb a helyzet, mint 2008-ban, a válság kitörésekor. A közgazdász a világgazdaságra kitérve elmondta, hogy javuló tendenciákat lát, ám vannak jelentős kockázatok, különösen az orosz-ukrán válság nyugtalanító.
Dr. Végzet szerint a legkockázatosabb országcsoportba kerültünk, Ukrajna és Oroszország mellé.
Dr. Végzet úgy nyilatkozott, hogy egy hitelbuborék felépülésének elején vagyunk. Még nem vagyunk egy összeomlás szélén, ám könnyen oda kerülhetünk.
A jövedelemi egyenlőtlenség továbbra is problémát okoz a világban, Nouriel Roubini közgazdász szerint továbbra is érdemes a Karl Marx által egy évszázada lefektetett alapvetéshez nyúlni: ha a profitok a bérekhez képest túlságosan megugranak, akkor nem lesz elegendő fogyasztás, a kapitalizmus pedig megsemmisíti önmagát.
A csak Dr. Végzet névre hallgató közgazdász, Nouriel Roubini Magyarországról is twittelt a davosi Világgazdasági Fórumról. A kérdés szerinte az, hogy idén a "törékeny ötösnek" nevezett országok – India, Indonézia, Brazília, Törökország, Dél-Afrika – tovább bővül-e négy taggal, köztük Magyarországgal, és "törékeny kilencessé" változik-e. A közgazdász emellett 1914-et 2014-gyel is összehasonlította, és párhuzamokat vélt felfedezni.
Nehéz dilemmát kell megoldania az amerikai jegybanknak: ha túl gyorsan vonja ki a pénzt a rendszerből, akkor összeomolhat a gazdaság, ha túl lassan, akkor veszélyes buborékok alakulnak ki a pénzpiacokon.
A japán és a magyar gazdaság összehasonlításával fejti ki Nouriel Roubini blogjának vendégszerzője, Edward Hugh azt a nézetét, hogy hiába alakul jól a folyó fizetési mérleg, a gazdaság mégsem tud elmozdulni a recesszió határáról.
Az idei év nem sokban különbözik majd a 2012-estől, a növekedési kilátásokat komoly kockázatok terhelik, és egyre sokasodnak a baljós gazdasági és politikai előjelek - írja Nouriel Roubini, a Roubini Global Economics elnöke a Project Syndicate weboldalon közzétett 2013-as gazdasági előrejelzésében.
Továbbra is Matolcsy György esetleges jegybankelnökségét, az ezzel járó folyamatokat és a kormány nem szokványos gazdaságpolitikáját nevezi meg a Nouriel Roubini közgazdász vezette kutatócég az utóbbi napokban tapasztalható forintgyengülés okaként. A cég cáfolja a Nemzetgazdasági Minisztérium állítását, mely szerint ők idézték volna elő a gyengülést. "Nyilatkozatháború" a láthatáron.